2022
2021
2020
2019
2018

Sädeinimene 2022 on Valdek Kilk ja Tuliusin Vabatahtlik 2022 on Tõnis Pruler

1. detsembril tunnustati Võsu rannaklubis sädeinimesi ja tuliusinaid vabatahtlikke.
Sädeinimene 2022 on Valdek Kilk
Tuliusin vabatahtlik 2022 on Tõnis Pruler
Palju õnne kõikidele nominentidele! Te olete hindamatu aare meie kodanikuühiskonnas!
Aitäh Vabatahtlikud seltsilised koostööpartneriks olemast!
Aitäh Haljala vald, Võsu rannaklubi ja Lii Undusk võõrustamast!
Aitäh Riho Hütt nominentidele imelisi kingitusi valmistamast!
Aitäh JK Catering kõhule ja silmale pai tegemast!
Aitäh Võsu rannamemmed, Võsu kool, Võhma segakoor ja Krõtake imelise kontserdielamuse eest!
Aitäh Martin Piir meeleolukate piltide eest!
Aitäh KÜSK https://kysk.ee/ toetamast!
Aitäh Teile sädeinimesed ja tuliusinad vabatahtlikud, Te olete võrratud!
 

 

 

Tunnustusõhtu 1. detsembril 18.00 Võsu Rannaklubis

Sädeinimene 2022 ja Tuliusin vabatahtlik 2022 nominentide tunnustamine toimub 1. detsembril kell 18.00 Võsu Rannaklubis

Kutse

Oma tunnustusõhtu osalussoovi saad teada anda SIIN kuni 12. november 2022.

"Sädeinimene 2022" nominendid on:

Anne Nõgu - Anne on aastakümneid olnud Rakvere üks edumeelsemaid ja energilisemaid kohaliku elu edendajaid. Suure südame ja särava silmaga kunsti ning loovuse toetaja ja kultuurisündmuste korraldaja Rakveres. Kaks näidet paljudest on imeline balletiõppe võimalus Rakveres ja sellesuvine kutuurisündmus Rakvere Keskaja päevad. Tema eestvedada on Eesti vanim erakool, lasteaed, Kauri huvikool, kohvik, hotell. Just kooli ja lasteaia pidamisse, arendustegevusse on ta pannud suurema osa oma energiast, ajast ja hingest. Seda on näha ja tunda. Lisaks on ta ka poliitiliselt aktiivne. Kuidas ta ometi jõuab?

Helen Kukk - Helen on Lääne-Virumaa Puuetega Inimeste Koja juhatuse "pesamuna".Noor inimene,kes panustas oma aega Lääne-Virumaa Afaasia haigete ühingu liikmetele kuni lapsehoolduspuhkusele naasmiseni.Särasilmne heatahtlik, töökas logopeed.Laste hoolduspuhkusel olles jaksas ja jõudis panustada koja juhatuse liikme tööülesannetesse.

Mario Luik - Mario Luik on juba pea kümnendi jooksul olnud Vainupea külakogukonna eestvedaja, algatates omal ajal külaseltsi loomise ja on praeguseks täitmas lisaks külaseltsi MTÜ juhtimise ka külavanema kohuseid. Kõigi nende aastate jooksul on Mario suutnud enda ümber kaasata teisi aktiivsemaid külaelanikke, keda innustades ja kellega koostöös on ellu viidud loendamatu hulk algatusi küla tänase pale kujundamisel - näiteks Vainupea küla ühe sümboli ja külaelu keskpunkti kabeli korrastamisel/renoveerimisel, mitmete muude küla ühiskasutuses olevate rajatiste (nt mänguväljak, kogukonnaplats, rippsild) loomisel/haldamisel, kabelis toimuvate ürituste kultuuriprogrammi koostamisel/elluviimisel ning küla ühiste ürituste korraldamisel. Tänaseks on Mario kujunenud ka väga aktiivseks kandiliikumise tegelaseks ja märgatud nõu ja jõuga panustajaks ka valla tasandil. Mario on ka sagedane esineja meediaveergudel, aidates kajastada kodukandi kohta olulisi teemasid ja tõstes neid esile. Palju vainupealased on väga uhked ja õnnelikud, et meie külaelu eestvedajaks on selline tubli inimene nagu Mario.

Krõõt Nõmmela-Mehide - Krõõt oli üks 2021. aasta augustis toimunud Kondivalu kandi kogukonna päeva algatajatest ja peakorraldajatest. Üritus tõi kokku kolme linnaosa (Kondivalu, Palermo ja Lepiku) elanikud, kes said tänu ettevõtmisele paremini tundma õppida oma naabreid ja nautida hästi organiseeritud põnevat ettevõtmist. Lisaks tuli üritusele külastajaid teistest Rakvere linnaosadest ja ka väljastpoolt linna. Kondivalu kandi kogukonnapäev esitati ka Lääne-Viru maakonna Aasta Teo kandidaadiks ning üritus sai Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu ja Virumaa Teataja tunnuskirja. Alates ürituse korraldamisest on Krõõt järjest rohkem kogukondade teemaga tegelenud. 2021. aasta detsembris sai tema eestvedamisel püstitatud Kondivalu kandi jõulunurk ja läbi viidud jõulunurgas toimunud advendikontsert. Alates 2022. aastast on Krõõt Rakvere Majaomanike Seltsi esimees. Ta on püüdnud aktiveerida Rakvere erinevate linnaosade elanikke, et kodanikud ise mõtleksid kaasa ja panustaksid meie elukeskkonna parendamisse. Lisaks juba olemas olnud Moonaküla rahva, Kondivalu rahva (sh Palermo ja Lepiku) ja Linnuriigi elanike FB lehtedele on lisandunud FB lehed ka Tammiku rahval (sh Vallimäe ja Taaravainu), Rakvere Vanalinna kogukonnal, Rakvere Lilleküla ja Kukeküla rahval ning Seminari linnaosa rahval. Krõõda eestvedamisel tegutseb Rakvere kogukonna mõttekoda, millel on toimunud juba viis kokkusaamist, Mõttekoda oli oma telgiga esindatud Rakvere linna päevadel ja Mõttekoja liikmetele toimus augustis arengupäev, kus osalesid ka Rakvere Linnavalitsuse esindajad. Krõõt on suure südamega, rõõmsameelne, lahendustele orienteeritud, kiire mõtlemisega, kohusetundlik inimene. Ta kasutab oma varasemaid kogemusi uutes olukordades ja kogukonna hüvanguks. Ta tuleb toime erinevate väljakutsetega, oskab inimesi tegevustesse kaasata. Ta on pühendunud ja suure töövõimega. Tekstiilikunstnikuna võttis Krõõt enda peale meie piirkonna varjevõrkude punumise koordineerimise Ukraina heaks. Ta on tõeline sädeinimene, kes tegutseb kogukonna teemadega vabatahtlikult oma põhitöö ja pere kõrvalt.

Kristel Allikmäe - Kristel on tõeline kogukonna hing ja sümbol! Usina käsitöölise ja isetegijana panustab ta isetegemise propageerimisse läbi erinevate laagrite ja töötubade korraldamise. Oma töötubades suudab ta leida kõntakti kõigiga: oled sa koolieelik, vanur, või erivajadusega, Kristeli juhendamisel saavad kõik endas leida uusi loomingulisi külgi ja andeid. Loominguline tegevus ühendab, parandab enesetunnet ja emotsionaalset toimetulekut! Igal kodukohvikute või maalelamise päeval võid kindel olla, et Kristel on pakkumas oma kurikuulsat juustu-singi-puuviljasalatit ja imemaitsvaid sõrnikuid. Kõigi kohviku külastajate jaoks on tal aega ja kõigiga jagub ühiseid teemasid. Viimasel korral pakti lisaks võimalust külastata koduloomi ja osa saada kanateraapiast (kanale räägid mured ära ja võid kindel olla, et ta neid edasi ei räägi). Tuliuskse isetegijana usub ta, et meie enda kätes on kogukonna elu edendamine ja elukeskkonna parendamine. Oma MTÜ Loome alt on takirjutanud rohkelt projekte noorte kaasamiseks ja igapäevaste vaba-aja veetmise võimaluste uuendamiseks kogukonnas elavatele noortele. Kes palju teeb, see palju jõuab. Kristel töötab kohalikus koolis kunsti ja käsitööõpetajana, juhendab erinevaid ringe, lööb kaasa ettevõtliku kooli ja rohelise kooli töömeeskondades, on sageli erinevate ürituste algatajaks ja eestvedajaks. Kristelil ei jää märkamata ükski rahvusvaheline tähtpäev, ega kaitsmata ükski abivajav neljajalgne. Iga-aastaselt kogutakse kogukonnas annetusi kasside varjupaikadele ja mitu aastat on Kristel sügiseti kolanud põõsast-põõsasse, et vabatahtliku kalakaitsjana kudemise ajal tagada lõhelistele rahu! Kristel on kindlasti meie kogukonna sädeinimene! Säde tema sees haarab kaasa ka teisi ja inspireerib märkama oma suutlikkust panustada meie ühise elukeskkonna arenemisse.

Valdek Kilk - Valdek on kümneid aastaid olnud Võsu ja kõikide ümbruskonna külade laulu- ja seltsielu traditsioonide eestvedaja. Tema juhendamisel tegutses Võsul aastaid ansambel Poisid Tumepunased. Valdek juhib Võsu Vabatahtliku Tuletõrjeühingu tegevust, mille traditsioonilised iga-aastased tähtsündmused on Võsu-Oandu suusamatk ja Võsu pritsukuuri võidupüha kohvilaud. 2022.aastal tähistati tema eestvedamisel suurejooneliselt Võsu Vabatahtliku Tuletõrjeühingu 110.sünnipäeva. Ta on asendamatu tegija nii Võsu sadama tegemistes, Võsu kandikogu liikmena kogukonnaelu eestvedamisel, Võsu Meelespea Seltsi ürituste esineja ja pillimehena, Võsu rannamemmede tantsurühma saatjana kui ka laulja ja klaverisaatjana Võhma seltsimaja segakooris - kui vaja, võtab ette meeshäälte proovide läbiviimise, laulab bassi, baritoni või tenorit - täpselt nii, kuidas parasjagu vaja! Oma tagasihoidlikul ja rahulikul moel on ta tagaplaanil, aga alati ja kõigi jaoks kogu aeg olemas. Abivalmis, soe, asjalik, alati oma arvamusega, mille eest ka kindlalt seisab ja kõikidesse tegemistesse väga pühendunult ja tõsiselt suhtuv - just see on meie Valdek! Tõelise looduslapsena naudib ta oma igapäevast tööd loodusvahina ja seejuures ei jäta kunagi kasutamata võimalust loodust ja muusikat omavahel ühendada - olgu see siis kontserte korraldades, muusikuid kaasates või ise lauldes-pilli mängides.

Sirli Vahula - Sirli on väge täis sädeinimene. Ta teeb rohkem kui temalt oodatakse, kõike seda suur kire ja armastusega kodukandi rahva, rahvakultuuri ja pärimuskultuuri vastu. Sirli on toonud meile pärimuskultuuri lähemale kui see oli enne. Ta on rikastanud oma siira ja abivalmis olekuga meie argipäevi ja toonud kokku inimesi, kes tavaliselt ei kohtu. Sirlil on alati varuks lennukad ideed ja valmisolek neid ka ellu viia. Juhendanud nii lapsi kui täiskasvanuid, õpib Viljandis rahvakultuuri ja on tubli ema oma lastele.

"Tuliusin vabatahtlik 2022" nominendid on:

Lilian Hering - Lilian on alates Ukraina sõja alguses olnud pühendunud põgenike aitaja Rakveres ja Lääne-Virumaal. Ta ennast unustavalt, siiralt ja südamest tegeleb igapäevaselt põgenike probleemidega, aitab leida elamisi, sisustada kortereid, dokumente vormistada, transportida kuhu vaja, olla psühholoog ja nõustaja. Ja mitte ainult ei vahenda vaid ka reaalselt ise veel siis õmbleb ka voodipesu vms. Sellest on möödas juba üle poole aasta ja ta jätkab oma tegevust igapäevaselt sama süsteemselt ja pühendunult kui sõja alguses. Imeline hing, kes on panustanud oma aega ja teadmisi, et toetada ja aidata Ukraina pagulasi. Pole kartnud ka käsi külge panna, kui on tulnud raskeid kotte vedada. On olnud inimeste jaoks lihtsalt olemas nii päeval, kui öösel. Seda veebruarist kuni viimse abivajajani. Ukrainlased on tänulikud, aga tunnustame meie ka!

Marlen Vihman - Marlen tegutseb juba peaaegu pool aastat väsimatult iga päev Tapal ja mujal Lääne-Virumaal elavate Ukraina põgenike vabatahtliku abilisena- kogub infot nende abivajaduse kohta (mööbel, rõivad, esmatarbevahendid, koolitarbed jne) ning otsib kõikvõimalikke infokanaleid ja võrgustikke kasutades kasvõi maa alt vajaminevad asjad välja, korraldab transporti jne. Marleni kodu on nagu keskladu ja infopunkt, kuhu Ukraina pered oma murede ja küsimustega ikka pöörduda saavad. Marleni tegevus väärib kindlasti tunnustamist ja tuge meilt kõigilt, et nii tema kui ka teised põgenike abistamisega tegelevad vabatahtlikud ei väsiks enne, kui sõda on lõppenud ja Ukraina inimesed ei pea enam oma kodudest põgenema.

Elle Pohlak - Elle Pohlak juhib 6 aasta vabatahtlikuna Lääne-Viru Reumaühingut. On panustanud oma vaba aega just reumahaigete inimestele.Juhib ühingut väga kohusetundlikult ja suure vastutusega .

Ene Veeremaa - Ene juhib Lääne-Virumaa Kurtide ühingut 10 aastat.Haruldaselt kohusetundlik inimene. Väga hoolib ja muretseb oma ühingu liikmete pärast. Ene on heatahtlik, tore ja aktiivne inimene. Just see kes annab endast kõik ja rohkemgi veel.

Merike Freienthal - Merike on imeline.Jaksab vedada vabatahtlikult Lääne-Virumaa Vaegkuuljate ühingut.Ta on korraldanud maakondlike teabe ja infopäevi vaegkuuljatele,organiseerib erinevaid üritusi ja väljasõite.Otsib ühingule lisaprojektide esitamise võimalusi. Korraldab ja juhib käsitöötuba Tamsalus. Merike on väga töökas inimene ja teeb seda kõike suure südamega.On väga pühendunud ja annab endast kõik ja rohkemgi veel.

Raido Nagel - Nominent on väga palju oma aega panustanud Kadrina vabatahtlike pääste meeskonda.. Väga palju aega on ta ka panustanud oma aega inimeste otsingule.Üldse on Raido väga abivalmis ja suure südamega inimene. Peaaegu alati leiab probleemile lahenduse ning on väga motiveeriv oma meeskonnas.

Mardo Leikman - Mardo on kõige otsesemas tähenduses tuliusin. Ta on tõeline tuli, valgus ja tõeliselt usin. Lääne-Virumaa harrastusteater on saanud tänu Mardo vabatahtlikule tööle helis ja valguses kõlada ja särada. Mardo on vabatahtlikkuse alusel olnud juba aastaid MTÜ Karakteri (aeg ajalt ka teiste Lääne-Virumaa truppide) heli- ja valgustehnik. Lisaks on Mardo alati olemas, kui on vaja abistada Eesti Harrastusteatrite Liitu erinevatel täiskasvanute- ja kooliteatrite festivalidel. Tema vabatahtlik töö pole sugugi meelakkumine, ometi on ta alati esimesena kohal ja lahkub viimasena. Ta veab laiali kaableid, tõstab paika statiive, suunab prozektorid lavale - kõik ainult selleks, et teised saaksid särada. Nüüd on Mardo kord särada!

Liis Lille - Liis oli üks esimesi vabatahtlikke, kes liitus vabatahtliku seltsilise programmiga ja suhtleb iganädalaselt oma abivajajaga tänaseni. Ja ikka rõõmsal meelel ning heast südamest. Siinkohal on suur roll ka tema perel, kes on Liisil alati toeks. Kuuldused, et Liis on vabatahtlik seltsiline on jõudnud ka tema kodukülla, kus eakad otsivad teda tihti üles ja soovivad vestelda.

Marina Preismann - Marina teeb vabatahtliku seltsilise "tööd" kogu südame ja hoolega. Kuna talle on sattunud eriti palju hoolt vajav eakas, siis isegi peale oma pikka koolipäeva astub ta memme juurest läbi ja vaatab üle, kas memm on päeva jooksul söönud, kas tuba on soe ja tervis korras. On olukordi, kus ta võtab memme jaoks oma kodust süüa kaasa, et juhul, kui memm pole jõudnud päeval poes käia ega süüa teha, on hea kohe pakkuda.

Irina Semjonova - Irina on pikaajaline kogukonnaellu panustaja. Irina jõuab panustada nii kohaliku metodisti koguduse siseselt kui aisata ka kõiki teisi abivajajaid, kes nii Aseris kui ka mujal tema juurde jõuavad. Kogukonnale korraldatakse ühiseid filmi- ja teeõhtuid, üritusi nii lastele, täiskasvanutele kui ka vanemaealistele. Kedagi ei jäeta kõrvale. Ukraina põgenike saabudes oli Irina siia saabuvatele inimestele toeks nii kohaliku eluoluga tutvumisel, elukoha ja eluks vajalike esemete leidmisel, asjaajamise korraldamisel, koolieluga tutvumisel ja kogukonda sisse elamisel. Irina on alati valmis olema tugi ja vahendaja, julgustamas kõiki inimesi enda ümber. Hetkel tegutseb Irina ka SKA palgalise hingehoidjana ukraina põgenikega, kuid tema panus on kordades suurem, kui töötundidesse kirja saab. Irina on tõeline tugi nii kogukonna liikmetele kui ka kolleegidele. Irina on suure südamega inimene, kes märkab iga abivajajat ja on nõu ja jõuga toeks kõigile.

Urve Randma - Urve liitus vabatahtliku seltsilise programmiga projekti esimestel päevadel ja on seltsilise "tööd" teinud hinge ja armastusega. See, kuidas Urve oma memmega toimetab on imetlusväärne. Memme erinevatele emotsioonidele ja muredele on Urvel alati mingi lahendus. Kas siis "eriliste " koristustarvete näol või nipid unehäirete vastu. Nagu memm ütleb; on Urve tema päiesekiir! Oh oleks rohkem selliseid inimesi!

Ave Leola - Ave on üks esimesi inimesi, kes liitus vabatahtlike seltsiliste programmiga. Abivajaja sõnul on Ave nagu ingel, kelle saatus talle saatis. Alati rahulik, hooliv ja naerusuine. Ave on inimene, kes oma pere, töö ja teiste hobide kõrvalt leiab aega olla seltsiline ühele eakale memmele, kelle pere on kaugel. Koos käivad nad jalutamas, poes, apteegis, räägivad "maast ja ilmast" ning erinevatest hobidest. Kehva ilma korral, kui välja minna ei saa, mängitakse lauamänge.

Tônis Pruler - Tõnis Pruler on Rakvere Waldorfkoolis vabatahtlikuna toimetanud alates kooli loomisest ehk 2011. aastast. Kindlasti paar aaatat varemgi veel, sest kooli loomine võttis ju omajagu aega. Ta on olemas olnud, kui koolil vôi lasteaial on vaja mööblit kokku panna, õunamahla teha, arenguplaane sättida vōi linnaga suhelda. Arstina on ta kooli esmaabi kontakt, samas leiame teda suviti muru niitmas, mänguväljakuid loodi ajamas ning jalgpalliväravaid kokku panemas. Samuti näeme teda koolipidudel kohvi keetmas, torti serveerimas ja nõusid pesemas, teinekord ka etenduses muusikalist kandvat rolli etendamas. Malevõistlustel ja meeste tantsupeol on ta aidanud kooli lastekampa majandada 🙂 Tõnise toetav suhtmine ja ärakuulamise oskus annab kolleegidele kindlustunde. Ta on õigel ajal õiges kohas olemas, tema eemale jäämist oleks kohe kindlasti märgata. Sellised Tõnised on igale kogukonnale kingitus, neid on meil rohkem vaja.

Oma hääle saad nominendile anda SIIN, hääletus on avatud kuni 01.11.2022

Esita oma kandidaat tunnustusele „Sädeinimene“ ja "Tuliusin vabatahtlik" 2022

Taas on käes aeg oma maakonna sädemeid ja usinaid vabatahtlikke meeles pidada ja tunnustada. Lääne-Viru Arenduskeskus koostöös Vabatahtlike Seltsiliste liikumisega ootavad kandidaate tunnustusele „Sädeinimene“ ja "Tuliusin vabatahtlik" 2022.

Tunnustusele „Sädeinimene“ saab esitada Lääne-Virumaal tegutsevaid kodanikke, kes oma isiksuse, motiveerimis- ja kaasamisoskuse, säravate silmade, avatud meele ning lahke sõnaga panustavad kogukonna tulemuslikku toimimisse, koostöösse ja arengusse.

Tunnustusele „Tuliusin vabatahtlik“ saab esitada Lääne-Virumaal tegutsevaid kodanikke, kes pühendunult panustavad tasustamata töösse vabatahtlikuna, oma vabast ajast. Nad on hingega pühendunud ning annavad “endast kõik ja rohkemgi veel”.

Kandidaate võivad esitada kõik eraisikud ja organisatsioonid. "Sädeinimene" ja "Tuliusin vabatahtlik" tunnustuse saajad otsustab avaliku hääletuse ja koostööpartnerite komisjoni hääletuse koondtulemus lähtuvalt esitatud ettepanekutest. Statuudiga saad tutvuda SIIN.

Tunnustuse ettepanek esitada hiljemalt 12. oktoobriks 2022.

Tunnustuse saajad kuulutatakse välja "Tunnustusõhtul" 01. detsembril Võsu Rannaklubis ja koostööpartnerite kodulehtedel.

Nominente saad esitada SIIN.

Lääne-Virumaa 2021 Sädeinimene on Merike Freienthal ja Sädeorganisatsioon MTÜ Tarvanpää Selts

12. jaanuaril tunnustas Lääne-Viru Arenduskeskus maakonna ettevõtlikke inimesi ja organisatsioone ning andis üle tunnustused Sädeinimene 2021 ja Sädeorganisatsioon 2021.

“Neid inimesi, kes on ettevõtlikud ja panustavad omakasupüüdmatult meie kodanikuühiskonda, on meie maakonnas väga palju. Need on inimesed, tänu kellele ühiskond püsib koos, kes on oma maakonna heaks midagi suurt ära teinud või hakkama saanud märkimist väärt tegudega,” selgitab Lääne-Viru Arenduskeskuse tegevjuhi kt. Aarne Leisalu.

Lääne-Viru Arenduskeskuse vabaühenduste konsultandi Kaoke Kärdi sõnul on märkamine ja tunnustamine väga oluline. “Väga sageli inimene ise ei taju, kui palju ta on kogukonna hüvangusse panustanud, mistõttu on äärmiselt oluline selliste sündmuste kaudu neid inimesi ja nende tegusid esile tõsta,” lisab Kärdi.

 

 

Sädeinimene ja Sädeorganisatsioon 2021 nominendid

Anne Tipner-Torn: Selja-jaam, kohapealsed ja online treeningud seljale ja meelele, vaimse tervise toetaja läbi erinevate teraapiliste tegevuste, nakatavalt särasilme 🙂

Tauno Supper: Pikaajaline ja hea tööandja metallitööd mõistvatele inimestele.

Merike Freienthal: Merike Freienthal on Lääne-Virumaa Vaegkuuljate ühingu juht. Seisab oma sihtgrupi huvikaitse eest.Augustikuus korraldas Tapa linnapäevade raames Kuulmispäeva:Hea Kuulmine-hea elu.Kirjutab lisaprojekte oma ühingu tegevuseks.Covidi ajal ei istunud käed rüppes, vaid tegi ka endale oma MTÜ, kus nüüd toimetab väikese poega ja käsitöötegemisega Tamsalus. Merike on aktiivne ja heatahlik. Tõeline säde.

Robert Salep: Robert on oma tegevusega MTÜ's Massid liikuma innustanud nii paljusid inimesi hoolima oma tervisest. Julgustanud ja näidanud ülipositiivset eeskuju. Tema huumoriga vürtsitatud sotsiaalmeediapostitused panevad mõtlema "miks ma ometi siiani pole rattaga sõitma läinud või teinud üht kiiremat kõnniringi õhtuse diivanil lösutamise asemel". Kui meie maakonnas on sädeinimesed siis üks ja kindel säde on Robert. Valmis alati koos mõtlema ja vabatahtlikuna kaasa lööma. Robertiga võib luurele minna küll, iga kell!

MTÜ Tarvanpää Selts: Tantsuansambel Tarvanpää alustas aastal 1946, 1998 registreeriti MTÜ Tarvanpää Selts. Rakveres ja Lääne-Virumaal on loendamatu hulk peresid, kes saavad öelda "Tarvapää on puudutanud meie pere lugu ". Tarvanpää hoiab ja õpetab meie pärimuskultuuri. See on ühing kus tantsivad erinevad põlvkonnad, kõige noorem peagi kolmeseks saav mudilane ja vanim juba aastakümneid pensionieas olev härrasmees. Tantsurühmades on alguse saanud läbi elu kestev sõprussuhe, see on koht kus poiss õpib olema mees ja tüdruk kasvab naiseks. Täna tegutseb seltsis 11 tantsurühma, kes vaatamata viimastele keerulistele pea kahele aastale tulevad sügisel lavale ja toovad publikuni oma 75 juubelikontserdi. Selts avas hiljuti uuemeelse ja ajakohase virtuaalnäituse https://kontori.ee/tarvanpaa/. Rakvere linn on nimetanud Tarvanpää oma esindusorganisatsiooniks juba palju aastaid. Maie Orav on öelnud "Tants toob välja inimese head emotsioonid ja annab sirge rühi" Tarvanpää on Virumaa Sädeorganisatsioon, kes võimaldab tunda häid emotsioone ja annab sirge rühi ning hea tervise. Tarvanpääta ei kujuta Rakveret ettegi.

MTÜ Rakvere Talupood: Rakvere Talupood on noor, äsja ellu kutsutud organisatsioon. Mõte selline ühing käima lükata on eestvedajatel olnud juba päris ammune. Talupood annab võimaluse linnakodanikel osta kodulähedaste talude toodangut, muuta oma pere toidulaud tervislikumaks. Talupood on pidevas arenemises, nende sortiment laieneb. Alati on poes meeldiv teenindus. See on pood mida julged soovitada sõpradele. Rakvere Talupood väärib Sädeorganisatsiooni tunnustust.

Avalik hääletus on lõppenud, žürii arvamus saab peagi selgeks. Avaliku hääletuse ja žürii koondarvamusest selguvad tulemused.

Sädeinimene ja Sädeorganisatsioon selguvad jaanuaris (planeeritud oli 24. november, kuid olukord meie ümber tingis sädepäeva edasilükkumise).

Uus sädepäeva kuupäeva anname teada uue aasta alguses.

 

Kes on Sädeinimene ja Sädeorganisatsioon 2021?

Taas on käes aeg oma maakonna sädemeid meeles pidada ja tunnustada. 

"Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon" tunnustuse saaja otsustab avaliku hääletuse ja komisjoni hääletuse koondtulemus lähtuvalt esitatud ettepanekutest. Statuudiga saad tutvuda SIIN.

Oma eelistusest saad teada anda SIIN

Tunnustuse saajad kuulutatakse välja "Sädepäeval" 24. novembril ja arenduskeskuse kodulehel.

 

Esita oma kandidaat tunnustusele „Sädeinimene“ ja "Sädeorganisatsioon" 2021

Taas on käes aeg oma maakonna sädemeid meeles pidada ja tunnustada. Lääne-Viru Arenduskeskus ootab kandidaate tunnustusele „Sädeinimene“ ja "Sädeorganisatsioon" 2021.

Tunnustusele saab esitada Lääne-Virumaal tegutsevaid kodanikke ja organisatsioone, kes on oma silmapaistva tegevusega kaasa aidanud kohaliku elu arengule, loonud või algatanud uusi tegevusi, kaasa aidanud koostööle ja toetanud maakonna arengut.

Kandidaate võivad esitada kõik eraisikud ja organisatsioonid. "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon" tunnustuse saaja otsustab avaliku hääletuse ja komisjoni hääletuse koondtulemus lähtuvalt esitatud ettepanekutest. Statuudiga saad tutvuda SIIN.

Tunnustuse ettepanek esitada SA Lääne-Viru Ettevõtlus- ja Arenduskeskusele hiljemalt 20. oktoobriks 2021.

Tunnustuse saajad kuulutatakse välja "Sädepäeval" 24. novembril ja arenduskeskuse kodulehel.

Nominente saad esitada SIIN.

Sädeinimene 2020 

Lii Undusk ja Ivo Leek

Nominendid olid:

 • Alge Sard
 • Eliko Kajak
 • Ivo Leek
 • Lii Undusk
 • Margus Punane
 • Robin Täpp
Sädeinimene 2020 Lii Undusk

Lii Undusk on Võsu MTÜ Eakate Selts Meelespea juht viimased 5 aastat, aktiivne seltsi liige aga juba 26 aastat. Seltsi liikmeid on Võsult ja Võsu ümbruskonna küladest kokku 74. Seltsi tegevus on väga aktiivne, aastas üle 30 ühisürituse, mis kõik Lii poolt organiseeritud. Lii on ka MTÜ Rannaklubi eestvedaja, korraldab Võsul koos oma meeskonnaga kultuuriüritusi täiskasvanutele ja lastele. Regulaarsed üritused on mälumängusari Võsu Pähkel ning kohvik-teatri üritused. Teda jagub kõikjale, igal pool on ta ühtmoodi särasilmne ja toimekas. Kogu elu on olnud ta aktiivne isetegevuslane, hetkel tantsib kahes rahvatantsurühmas. Võsu Rannamemmede rühmas juba ka 26.aastat ning lisaks Võhma naistantsurühmas Krõtake. Kohalike elanike poolt on ta valitud Võsu kandikogu liikmeks. Tema aktiivne tegutsemine mitmes valdkonnas ja uute ideede algatamine on toonud kogukonna liikmeid ühistegevusse kaasa lööma ja liitnud palju erinevaid sektoreid koostööks.
Sädeinimene 2020 Ivo Leek
Ivo on Lääne-Virumaal tegutsev kodanik, kes on oluliselt aidanud kaasa kodanikuühenduse loomisele (MTÜ Rõõmutehas, MTÜ Seiklusmatkad), tulemuslikule käivitamisele ja tegevuses hoidmisele (MTÜ Karakter), erinevate sektorite koostööle ning arengule Lääne-Viru maakonnas. Ivo tegevuste hulgas saab nimetada koostöö algatamist, tulemuslikku koostööd nii riiklikul kui rahvusvahelisel tasandil, harrastusteatritele lavavõitluse õpetuse toomist Rakverre, suvelavastuse korraldamist Rakveres “Ivo Schenkenberg ja Hannibali rahvas”. Ivo on aktiivne kogukondlikel üritustel kaasates noori, linna noorsootöö teemades ja arengus kaasarääkiv . Inimene, kes vedanud harrastusteatri missiooni, selle inimesi, koostööpartnereid ja huvilisi läbi mitmete aastate. Ivo on küttevaldkonnas tegutsev ettevõtja, kes pakub kogukonda kodusooja ja oma vabatahtliku panusega kultuurimaastikul hingesooja, ta ei tee seda tuluteenimise ega leiva lauale toomise eesmärgil.

Meediakajastused:

https://virumaateataja.postimees.ee/7122357/eriline-aasta-andis-kaks-sadeinimest

 

Sõbralik omavalitsus 2020 on Vinni vald

"Sõbralik omavalitsus 2020" hindajaid oli pea pooltuhat. Kaalutud keskmise hinde põhjal oli kõrgeim hinne Vinni vallal.

Palju õnne Vinni vald - Sõbralik omavalitsus 2020

Kodanikuühenduste tunnustusõhtu

Tulenevalt olukorrast ja kehtivatest normidest traditsioonilist Kodanikuühenduste tunnustusõhtut sel aastal ei toimu. Erilisel aastal saavad Sädenominendid tunnustatud erilisel viisil, privaatselt ja reeglitele vastavalt. Kes on "Sädeinimene 2020" anname avalikult teada pärast nominentide tunnustustamist. 

Sädeinimene 2020 on...

Sädeinimese valimisel saab igaüks kaasa aidata. Esitatud nominentide seast selgub sädemete säde avaliku hääletuse ja žürii hinnangu koondtulemusena.

"Sädeinimene 2020" hääletus on avatud SIIN kuni 08. novembrini 2020.

Statuudiga saab tutvuda SIIN.

Sädeinimene kuulutatakse välja Kodanikupäeval 26. novembril kodanikuühenduste tunnustusõhtul Sõmeru Keskusehoones ja arenduskeskuse kodulehel.

Aastal 2020 valime "Sõbralik omavalitsus" kodanikuühendustele.

Aastal 2020 on võimalus kõigil Lääne-Virumaal tegutsevatel vabaühendustel hinnata enda tegutsemispiirkonna omavalitsust

Tunnustus „Sõbralik omavalitsus“ saaja selgub avalikul hääletusel. Hinnata saab 1- 10 punktisüsteemis. Vastajate hinnetest kujuneb keskmine hinne ja keskmiste hinnete põhjal moodustatakse paremusjärjestus. Omavalitsuse tabelisse pääsemise aluseks on vähemalt 10 hindajat (väiksema hindajate hulga puhul keskmist hinnet ei arvutata) ja hinne on üle keskmise (suurem kui 6). Avalik hääletus toimub veebikeskkonnas.

"Statuudiga saab tutvuda SIIN.

"Sõbralik omavalitsus" hääletus on avatud SIIN kuni 08. novembrini 2020.

"Sõbralik omavalitsus" kuulutatakse välja Kodanikupäeval 26. novembril kodanikuühenduste tunnustusõhtul Sõmeru Keskusehoones ja arenduskeskuse kodulehel.

Esita oma kandidaat tunnustusele „Sädeinimene“ 

Taas on käes aeg oma maakonna sädemeid meeles pidada ja tunnustada. Lääne-Viru Arenduskeskus ootab kandidaate tunnustusele „Sädeinimene“.

Tunnustusele saab esitada Lääne-Virumaal tegutsevaid kodanikke, kes on oma silmapaistva tegevusega kaasa aidanud kohaliku elu arengule, loonud või algatanud uusi tegevusi, kaasa aidanud koostööle ja toetanud maakonna arengut.

Kandidaate võivad esitada kõik eraisikud ja organisatsioonid. "Sädeinimene" tunnustuse saaja otsustab avaliku hääletuse ja komisjoni hääletuse koondtulemus lähtuvalt esitatud ettepanekutest. Statuudiga saad tutvuda SIIN.

Tunnustuse ettepanek esitada SA Lääne-Viru Ettevõtlus- ja Arenduskeskusele hiljemalt 23. oktoobriks 2020.

Tunnustuse saajad kuulutatakse välja Kodanikupäeval 26. novembril kodanikuühenduste tunnustusõhtul ja arenduskeskuse kodulehel.

Teisipäeval 26. novembril kuulutati Aseri Vabaajakeskuses välja maakonna "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon".

Sädeinimene nominendid:

 • Teno Kongi
 • Anzela Aleksejeva
 • Helmi Urbalu
 • Piret Laidroo
 • Marko Torm
 • Keio Soomelt
Sädeinimeseks pärjati Piret Laidroo

 

Piret on maakonnas väga oluline inimene. Nii suured kui väikesed saavad tohutu kasu Pireti eksisteerimisest. Miks eksiteerimisest? Sest tema 24/7 on täidetud tugevast missioonitundest ja töötahtest. Kõrvalt paistab, et see justkui ongi tema elu mõte. Millega Piret tegeleb? Piret viib meie lapsed, meie noored ja meie muud huvilised metsa ja muudesse keskkonnahariduslikesse kohtadesse. Täiesti oluline osa inimese elus ja arengus, millega kodudes ei jõuta tegeleda. Hea, kui selleks on keegi, kes meiega toimetab turvaliselt ja läbimõeldult loodusläheduse mitte kaotamiseks. Üks projekt ajab teist taga - Piret on nende kõigi algataja, kirjutaja ja läbiviija. Piret on meie metsade säde - kes sütitab inimesi loodusega ühte hoidma. Piret on nakatanud inimesi lugu pidama seiklusest, matkamistest, loodusseiklusmängust Geopeitus. Iga retk Piretiga on täis ootamatuid seikluseid. Lisaks on Piret meieni toonud uue armastuse - Keri saare. Pireti kaudu on paljud meie noored sel saarel vallutajad olnud (koristuspäevad, kunstilaager, noortelaager, piknikud) ja paljudes huvi tekitanud. Piret on tunnustamisvääriline just tema enda pärast ja sellest, et tema algatus ja tahe teha on tugevas seoses missioonitundega mitte palgatööga. See ongi asja mõte!

Sädeorganisatsioon nominendid:

 • Kadrina Tuletõrjeseltsi Naissalk
 • Rakvere Vabakooli Selts
 • Roela Kodukant MTÜ
Sädeorganisatsiooniks pärjati Rakvere Vabakooli Selts 

Eelmisel aastal renoveeriti Pika tänava koolimaja, sel aastal lasteaia hoone ja klassiruumid Vallikraavi tänaval . Selleks, et meie linnas oleks kõigil lastel sobiv koht õppimiseks ja kasvamiseks, on paljud inimesed selles seltsis ja lihtsalt vabatahtlikena suurepärast tööd teinud. Lapsed on õhinas, vanemad on rahul, õpetajad rõõmsad. Selles koolis, lastehoius on lisaks kõigile õpilastele, lastele kaasatud ka vanemad. Tõeliselt kaasav haridus kõigile. Ka teistest organisatsioonidest külalisi on alati lahkelt vastu võetud ja oma kogemusi jagatud, inspireerides oma tegevusega nii paljusid inimesi. Elu muutub turvalisemaks ja rahuldust pakkuvamaks siis, kui teeme koostööd ja panustame laste kaudu tulevikku. Selles kogukonnas just nii kõik toimibki.

 

 

Meediakajastused:

Tunnustusõhtust saad lugeda Virumaa Teataja artiklist

Virumaa Teataja pildigalerii on SIIN.

Pikem artikkel Piretist ja Vabakooli Seltsist Virumaa Teatajas.

 


Lääne-Virumaa kodanikeühenduste tunnustusõhtu 26.novembril 2019 kell 16.00 Aseri Vabaajakeskuses  

Tunnustusõhtu toimub Aseri Vabaajakeskuses 26. novembril, kell 16.00.

Tunnustame "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon" nominente, naudime muusikat, sirutame jalgu, kinnitame keha ja pisut maiustame. Õhtujuht Harald Lepisk aitab meil leida enda sisemine säde ja…  midagi jäägu saladuseks.

Tunnustusõhtul osalemiseks registreeru hiljemalt 19. novembril SIIN.

Liinil Rakvere-Aseri-Rakvere liigub buss, ainult üks kord, ainult 26. novembril! Registreerumislingil saad bussisõidu soovi avaldada.

Kohtumiseni Aseris!

 

Esita oma kandidaat tunnustusele „Sädeinimene“ ja „Sädeorganisatsioon“

Sügise saabumisega on käes aeg oma maakonna sädemeid meeles pidada ja tunnustada. Lääne-Viru Arenduskeskus ootab kandidaate tunnustusele „Sädeinimene“ ja „Sädeorganisatsioon“.

Tunnustusele saab esitada Lääne-Virumaal tegutsevaid kodanikke, MTÜ-sid, kohalikke omavalitsusi või organisatsioone, kes on oma silmapaistva tegevusega kaasa aidanud kohaliku elu arengule, loonud või algatanud uusi tegevusi, kaasa aidanud koostööle ja toetanud maakonna arengut.

Kandidaate võivad esitada kõik meie maakonna kodanikud ja organisatsioonid. Tunnuskirja andmise otsustab avaliku hääletuse ja komisjoni hääletuse koondtulemus lähtuvalt esitatud ettepanekutest. Statuudiga saad tutvuda SIIN.

Tunnustuse ettepanek esitada SA Lääne-Viru Ettevõtlus- ja Arenduskeskusele hiljemalt 27. oktoobriks 2019.

Tunnustuse saajad kuulutatakse välja Kodanikupäeval, 26. novembril kodanikuühenduste tunnustusõhtul ja arenduskeskuse kodulehel.

 

Neljapäeval 29. novembril kuulutati Läsna Rahvamajas välja maakonna "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon".

"Sädeinimene"2018 nominedid

 • Valentin Kurka
 • Valentina Komarova
 • Ragnar Leppikus
 • Eleriin Miilman
 • Kaire Kutsar 
 • Ene Loo
"Sädeinimene" tiitliga pärjati Kaire Kutsar

Aseri. Alevik maakonnapiiril - ääremaa. Algselt Ida-, nüüd Lääne - Virumaal. Peale tööstuste kadumist alevik hääbus. Tühjad ja lagunevad majad, tööta inimesed. Trööstitu. Aga enam mitte. Täna on Aseris sisenejaid tervitamas galantne vabaajakeskus. Kaire on aastatega räämas spordihoonest tõelise briljandi lihvinud. Tegevusi ja ruumi jagub kõigile. Ja käijaid on.
Kaire on ka Aseri savijooksu hing. Sellel aastal pidasid savijooksjad ettevõtmise XX toimumisaastat. Osalejaid koguni 214. Põnnidest veteranideni.
Kairel on veel üks kirg - lauatennis. Suure pühendumusega on Aseris tema ettevõtmisel korraldatud lauatennise võistluseid. Kohaliku tähtsusega võistlustest maailmatasemeni välja. Kohalikud lauatennisistid on teravamad teravamate seas.
Kairet iseloomustavad järgmised omadussõnad PS! ja need ei ole liialdus - väsimatu entusiasm, piiritu maksimalism, nakatav positiivsus, stabiilne koostöövalmidus, innovatiivsus, jonn, naiselik kavalus ja soov pidevalt "see midagi" ära teha, mis meie elukeskkonda väärtuslikumaks ning elamisväärsemaks muudab.
Vot selline see meie Kaire on. Ereda säraga säde maakonna idanurgas.

"Sädeorganisatioon"2018 nominendid

 • Rakvere Galerii
 • Rakvere Kultuurikeskus 
 • Rakvere Rahvamuusikaansambel "Kungla"
"Sädeorganisatsioon"2018 on Rakvere Galerii

Rakvere Galerii eesmärk on tutvustada Lääne- Virumaa kunstnike ja meie maakonnaga seotud inimeste loomingut. Selle ülesandega on Rakvere Galerii ülihästi juba 20 aastat hakkama saanud. Rakvere Galeriid külastavad nii lasteaialapsed, õpilased kui täiskasvanud. Ning sugugi mitte ainult kunstigurmaanid vaid tavalised inimesed tänavalt. Killukese headust, ilu ja üksteisemõistmist kingib Rakvere Galerii igale külastajale.
Rakvere Galerii korraldab maakondlikke kevad- ja sügisnäitusi ning teemanäitusi. Näituste avamisel on galerii tilluke saal pungil kunstihuvilistest ning alati toimub väike õpetlik loeng või näituse selgitus. Galeristid teevad kiiduväärt tööd, tuues Lääne-Virumaa kunstnike loomingu rahvale lähedale ning võimaldades kunstnikel oma isiknäitusi üles panna ruumirenti maksmata. See on oluline nii kunstnikele kui publikule, kes samuti kunsti nautimise eest piletit lunastama ei pea. Hüüdlause KUNST KUULUB RAHVALE on Rakvere Galeriis saanud tõeliselt hea ja ilusa tähenduse.
Kuna Rakvere Galerii on ka katusorganisatsiooniks maakonna kunstnikele, siis käivad nad aeg-ajal galeriis koos maalimas-joonistamas ning selle tulemusel on juba mitmeid aastaid pandud välja näitus - Meie virulased, kus modellideks on kuulsad ja tunnustatud maakonna inimesed.
Galeristid ise on aga muhedad, sõbralikud ja targad inimesed. Just sellised, kelle kutset kuulatakse, arvestatakse ja hinnatakse.

Õhtut juhtis Üllar Saaremäe ning tuju hoidsid üleval improteater IMPEERIUM ja Läsna-Loobu koor.

Tunnustusõhtu korraldajaks oli Lääne-Viru Arenduskeskus, abilistena Rakvere Reaalgümnaasiumi ja Rakvere Gümnaasiumi noored kogukonnapraktikandid.

Vabaühenduste tunnustamist rahastab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital (SA KÜSK).

 

Lääne-Virumaa kodanikeühenduste tunnustusõhtu 29.novembril 2018 kell 16.00 Läsna Rahvamajas  

Tunnustusõhtu toimub Läsna Rahvamajas 29. novembril, kell 16.00. Vaatame üheskoos improteatri etendust, kuulame kuidas punklaulupeost kasvas luulepidu, laseme võõrustajatel ennast üllatada, tunnustame "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon" nominente, sirutame jalgu ja kinnitame veidi keha, õhtu lõpetame magusalt. Õhtujuht on Üllar Saaremäe

Ajakava:

 • 16.00 Avasõnad
 • 16.10 Improteater IMPEERIUM
 • 17.00 Sirutuspaus „Kinnitame keha“
 • 17.30 „Punklaulupeost luulepeoks“
 • 18.00 Tunnustame Sädemeid
 • 18.30 Üllatus võõrustajalt
 • 18.40 Magus lõpetus

 

Ootame "Sädeinimene" ja "Sädeorganisatsioon" kandidaate.  

Taaskord on kätte jõudnud aeg oma maakonna sädemeid meeles pidada ja tunnustada. Lääne-Viru Arenduskeskus ootab kandidaate tunnuskirjadele„Sädeinimene“ ja „Sädeorganisatsioon“.

Tunnuskirjadele saab esitada Lääne-Virumaa kodanikke, MTÜ-sid, kohalikke omavalitsusi või organisatsioone, kes on oma silmapaistva tegevusega kaasa aidanud kohaliku elu arengule, loonud või algatanud uusi tegevusi, kaasa aidanud koostööle ja toetanud maakonna arengut.
Kandidaate võivad esitada kõik meie maakonna kodanikud ja organisatsioonid. Tunnuskirja andmise otsustab komisjon lähtuvalt statuudist ja esitatud ettepanekutest.

Tunnustuse ettepanek esitada SA Lääne-Viru Ettevõtlus- ja Arenduskeskusele hiljemalt 28. oktoobriks 2018.
Tunnustuse saajad kuulutatakse välja 29. novembril kodanikuühenduste tunnustusõhtul ja arenduskeskuse kodulehel.